مرتب سازی انواع تاریخ در اکسل

کار کردن با تاریخ در اکسل (شمسی و میلادی) یکی از مسائل خیلی مهم و کاربردی در اکسل هست. در حالت عادی انواع محاسبات بر روی تاریخ میلادی بدون نیاز به هیچ کار اضافه ای قابل انجام هست. اما انجام این عملیات بر روی تاریخ شمسی هنوز در اکسل با مشکل مواجه هست و به عنوان مثال برای سورت تاریخ شمسی باید از روش های مختلفی استفاده کنیم. تا کنون مقالات مختلفی راجع به تاریخ و تاریخ شمسی آماده کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما برای تسلط به کار کردن با تاریخ ها مطالعه بشن:

با مطالعه دقیق این مقالات، میتونیم هر نوع محاسبات و عملیاتی رو روی داده های از جنس تاریخ (میلادی و شمسی) رو انجام بدیم. در این مقاله میخواهیم راجع به مرتب کردن داده های تاریخی صحبت کنیم.

سورت کردن تاریخ میلادی

با توجه به اینکه تاریخ میلادی در اکسل همانند عدد هست و ما دقیقا کاری که با عدد میکنیم رو با تاریخ میلادی میتونیم انجام بدیم. پس برای مرتب کردن داده ها با جنس تاریخ میلادی، کافیه که مثل عدد رفتار کنیم و داده ها رو انتخاب کرده و مرتب کنیم.

مرتب کردن داده های تاریخ میلادی- بانک اطلاعاتی

شکل 1 – مرتب کردن داده های تاریخ میلادی- بانک اطلاعاتی

در جدول داده های فروش محصولات میخواهیم به ترتیب تاریخ فروش داده ها را مرتب کنیم. برای این کار کافیه کل داده ها رو انتخاب کنیم و از تب Data روی گزینه Sort کلیک کنیم و از پنجره نمایش داده شده ستون تاریخ و بعد هم ترتیب (قدیم به جدید یا جدید به قدیم) رو تعیین کنیم.حتما بخوانید:  رنگی کردن سلول های پروتکت شده

مرتب کردن داده های تاریخ میلادی

شکل 2 – مرتب کردن داده های تاریخ میلادی – پنجره سورت

سورت کردن تاریخ شمسی

برای مرتب کردن تاریخ شمسی، بررسی میکنیم که ببینیم جنس تاریخ چی هست. در ادامه سه حالت برای تاریخ در نظر گرفتیم. جهت آشنایی بیشتر با تاریخ شمسی در اکسل مقاله مربوط به تاریخ شمسی در اکسل رو مطالعه کنید.

تاریخ شمسی از جنس میلادی (ورژن 2016 به بعد)

این جنس تاریخ در اکسل دقیقا مشابه تاریخ میلادی عمل میکنه. در واقع از ورژن  2016 به بعد در اکسل، نمایش تاریخ شمسی به رسمیت شناخته شده و میتونیم از این امکان استفاده کنیم. در واقع جنس این تاریخ میلادی ولی ظاهر و نمایش شمسی داره. پس برای مرتب کردن این نوع تاریخ کافیه مثل تاریخ میلادی عمل کنیم و داده ها رو مرتب کنیم. (دقیقا مطابق با شکل 2)

تاریخ شمسی با فرمت متنی

اگر تاریخ بصورت متنی، یعنی با / تایپ شده باشه و خاصیت متنی داشته باشه، موقع مرتب کردن، اکسل باز هم با توجه به ترتیب حروف سورت میکنه و این باعث میشه که حتی تاریخ های متنی هم به درستی مرتب بشوند. پس برای مرتب کردن تاریخ های با فرمت متنی نیز از همان روش سورت معمولی در اکسل استفاده میکنیم. در داده های زیر تاریخ بصورت متنی یعنی 04/12/1400 تایپ شده و براحتی مرتب شده. فقط در این حالت، چون جنس داده متنی هست، در قسمت Sort بجای گزینه Oldest to Newest گزینه A to Z نمایش داده میشه. اما در نهایت چون با کد اسکی کاراکترها مرتب میشه، ترتیب دلخواه حفظ میشه. (شکل 3)

استفاده از ابزار Sort

شکل 3 – مرتب کردن داده های تاریخ با جنس متنی با استفاده از ابزار Sort

تاریخ شمسی از جنس عدد و فرمت ظاهری متنی

حالت سوم تاریخ شمسی در اکسل، تاریخ با جنس عدد و ظاهر سفارشی تاریخ (Custom Format Cell) هست، یعنی تاریخ رو بصورت 13980826 تایپ کنیم و در فرمت سل با فرمت 00″/”00″/”0000 ظاهر رو به تاریخ تبدیل میکنیم.

در این حالت دقیقا با عدد سر و کار داریم و هر بار داریم یک سری عدد هشت رقمی رو مرتب میکنیم. پس کافیه در قسمت Sort با توجه به اینکه جنس داده عدد هست، ترتیب smallest to largest رو انتخاب کنیم.

مرتب کردن داده های تاریخ با جنس عدد با استفاده از ابزار Sort

شکل 4- مرتب کردن داده های تاریخ با جنس عدد با استفاده از ابزار Sort

پس با توجه به توضیحات بالا، مرتب کردن تاریخ در اکسل، فارغ از جنس تاریخ (میلادی و شمسی) با استفاده از ابزار Sort براحتی امکان پذیر هست و لازم نیست کار خاصی انجام بدیم.نکته مهم:
مرتب کردن تاریخ شمسی با شرایط بالا به شرطی امکان پذیر است که تاریخ ها همه فرمت یکسان داشته باشند. یعنی یکجا سال 98 نباشه یکجا 1398. مثلا همه رشته های تاریخی هشت رقم یا شش رقم رو داشته باشند. که در مرتب کردن به مشکل برخورد نکنیم.

منبع: اکسل پدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *